zdjęcia otworkowe
home |zdjęcia otworkowe |zone plate | anamorphic |sklep| linki | kontakt |najnowsze fotki| galerie


PINHOLE

Do zrobienia zdjęć otworkowych możemy zabrać się na kilka sposobów.

-skonstruować aparat

-przerobić jakiś niedrogi usuwając z niego "trzewia" czyli optykę i na ogół migawkę (czasy naświetlania są mierzone w  sekundach i minutach)

-dorobić nasadkę otworkową go lustrzanki i zainstalować zamiast obiektywu.

Ja wykorzystałem dwie ostatnie metody. Nasadka jest najprostsza i najtańsza. Wystarczy wywiercić otwór w plastikowym deklu ochronnym, którym zamyka się body i można wkleić płytkę z otworkiem. Można też wykorzystać np. pierścień odwrotnego mocowania i stare filtry - tą metodą  po usunięciu starych płytek szklanych uzyskujemy zestaw nasadek, który mniej się zużywa (pierścień ma metalowy bagnet) a nasadki możemy przygotować z kilkoma średnicami.

Średnica otworka ma wpływ na efekt uzyskany na zdjęciu i oczywiście czas naświetlania. Im mniejszy otworek, tym wyraźniejsze zdjęcie, ale też dłuższy czas naświetlania. Oczywiście "wyraźność" jest kwestią subiektywną- duże otworki dają bardziej malarski efekt. Ja eksperymentowałem w zakresie od 0,2 mm do 0,8 mm. Powyżej 0,8 mm zdjęcie staje się rozmyte tak, że trudno rozpoznać co na nim jest. Poniżej 0,2 mm ciężko jest wykonać otwór metodą mechaniczną - miniaturowe wiertła zaczynają się od 0,2 właśnie. Poniżej pozostaje laser. Dla porównania otworek wykonany najcieńszą igłą, którą udało mi się znaleźć dał otwór o średnicy ok. 0,6 mm. Średnicę wykonanej dziurki można dokładnie zmierzyć, jeśli dysponujemy skanerem i programem Corel Draw. Płytkę lub blaszkę skanujemy na białej kartce - w najwyższej nieinterpolowanej rozdzielczości - wystarczy fragment wokół otworka. Po zaimportowaniu do Corela za pomocą miarek mierzymy otwór. Corel posiada najgęstsze miarki  i  najwyższą możliwość powiększenia. Photoshop niestety ma działkę miarki "tylko" co 1mm.

 

 

Zdjęcie wykonane otworkiem 0,2 mm. Czas naświetlania 3 minuty, Fuji Superia 200.

Efektu Schwarzschilda nie uwzględniałem - po prostu tolerancja  naświetlania materiału jest tak duża, że nie widać było różnicy.

 

 

 

 

Zdjęcie wykonane otworkiem 0,5 mm. Czas naświetlania 8s, Fuji Superia 100

 

 

 

Zdjęcie wykonane otworkiem 0,8 mm. Czas naświetlania 12 s, Fuji Superia 200